Väčšina ľudí začne premýšľať o svojom novom záhradnom domčeku na jar, keď ich na nose pošteklia prvé slnečné lúče a okolie domu aj záhrada sa začnú pýšiť tými najkrajšími odtieňmi zelene. Sila prebúdzajúceho sa života každého nabije energiou a chuťou tvoriť a budovať niečo nové.
V kontraste s touto zelenou krásou skorej jari je však hnedé neforemné blato, keď zem rozmrzne. Ak vám teda rozmočený, rozbahnený terén dovolí dostať sa na pozemok alebo na záhradku, môže vás to rozhodne spomaliť pri snahe pripraviť terén pre stavbu záhradného domčeka. Existuje niekoľko možností, aký základ pre záhradný domček zvoliť. Najčastejšie možnosti našich zákazníkov nájdete TU.
Nepodceňte prípravu podložia
Odporúčame venovať dostatočnú pozornosť príprave podložia, aby ste predĺžili životnosť svojho domčeka a vyhli sa najzávažnejším možným následkom. Medzi také patrí napríklad „skrútenie“ celého domčeka, keď sa zrazu nebudú dať otvoriť dvere, v dôsledku napätia dreva sa odtrhnú hlavičky niektorých skrutiek, prípadne praskne či zlomí sa dôležitá časť konštrukcie, čo môže viesť až k možnému zrúteniu celej stavby. Toto môže byť následkom najmä pohybu terénu, tzv. sadania stavby.
Nedostatočne vyrovnaný terén často vedie k snahe o vyrovnanie stavby počas montáže, čo spravidla znamená niekoľkonásobne viac práce a vyššie náklady.
Najčastejšie typy podložia, ich výhody, nevýhody a nástrahy
Na začiatku celého procesu stavby záhradného domčeka je dobré zvážiť kvalitu podložia miesta, kde plánujeme záhradný domček umiestniť. Inak sa pracuje napríklad s kamenistým podložím a inak s ílovitou pôdou. A úplne inak s čerstvým „násypom“ (častý prípad novozaložených záhrad).
Kamenistá pôda je zvyčajne pomerne pevná, ale ťažko sa kope a vyrovnáva.
Suchý íl je na tom často podobne, je tvrdý ako betón. Keď je však premočený, je to bohužiaľ ešte horšie. Vtedy sa íl stáva zaručeným zdrojom obrovskej „zábavy“. Ak sa chcete baviť, nemôžete to byť Vy, kto drží lopatu, od ktorej sa ílovité blato nedokáže odlepiť.
Pre čerstvo navezenú zeminu doslova platí: „za málo peňazí - veľa muziky“. Inými slovami, ani sa nestihnete poriadne spotiť a už máte kus práce za sebou. Ako všade inde, aj tu je veľké ALE. Je potrebné dať si pozor na veľmi pravdepodobné a hlavne veľmi nerovnomerné klesanie zeminy pod tiažou domčeka. A to sa netýka iba navezenej zeminy, ale aj čerstvo nakyprenej (pooraná / prekopaná / nahrnutá pôda).
3 hlavné dôvody, prečo pripraviť podklad pre záhradný domček ešte na jeseň
Blatistá záhrada
Nie je horšia práca, ako keď si musíte dávať pozor, kam pokladáte náradie, keď si musíte klince a skrutky presypať do inej než papierovej krabičky, aby sa vám nerozmočila a nerozpadla. Keď si musíte dopredu dôkladne premyslieť, s ktorou doskou či hranolom začnete pracovať, čo budete potrebovať v druhom a ďalšom kroku. Ak si terén pripravíte už na jeseň, môžete si ušetriť množstvo času a nervov. V niektorých lokalitách sa bavíme pokojne aj o týždňoch, ktoré si ušetríte. Pri dobrej príprave sa dá podklad pre domček jednoducho pripraviť v novembri alebo na začiatku decembra. Prvé mrazy nemusia vadiť, pretože než sa mráz dostane do zeme hlbšie ako 5 centimetrov, chvíľu to trvá.
Záhradné domčeky sú na jeseň lacnejšie než v hlavnej letnej sezóne
Ak si chcete ušetriť nielen čas a starosti, ale aj peniaze, spojte jesennú prípravu terénu s kúpou záhradného domčeka. Nielenže sa na domčeky nečaká, ale tiež sú lepšie ceny, často s nejakou príjemnou akciou.
Uschováme vám domček v suchu a teple až do jari
Aby sme vám prácu čo najviac uľahčili a ušetrili peniaze pred novoročným zdražovaním, ponúkame vám uskladnenie vášho nového záhradného domčeka u nás v suchu a pod strechou. Využite naše skladové zásoby a kúpte si domček za „staré“ ceny. Stačí nám pri objednávke zanechať poznámku s prosbou o uskladnenie a domček vám radi na jar dovezieme alebo rovno postavíme.