Vyberáte si svoj vysnívaný záhradný domček a zároveň by ste neradi podcenili podklad? Vďaka vhodnému podkladu môžete predĺžiť životnosť záhradného domčeka, a preto sa výberu určite oplatí venovať čas. Naši zákazníci najčastejšie zvažujú tieto varianty: betónovú dosku, betónové pätky, zemné skrutky, zámkovú dlažbu alebo „voľné“ položenie domčeka na kamenné / štrkové lôžko. V tomto článku sme vám zhrnuli výhody a nevýhody najčastejších riešení spolu s odpoveďami na otázky, ktoré by vás k danému variantu mohli napadnúť.
Betónová doska
Ak má betónová doska základy v nezamrzajúcej hĺbke, je určite ideálnym riešením podkladu pre záhradný domček. Asi najväčšou výhodou je jej životnosť v kombinácii so stálosťou a najjednoduchším vyrovnaním do roviny. Naopak jej hlavnou nevýhodou je pomerne vysoká cena. Pozrime sa na najčastejšie otázky, ktoré nám kladú zákazníci, ktorí sa pre toto riešenie rozhodli.
Ako dlho zreje (tvrdne) betónová doska?
Rýchlosť tvrdnutia betónu závisí od viacerých faktorov (vlhkosť vzduchu, vonkajšia teplota, konkrétna zmes betónu atď.). Oficiálna stavebná norma uvádza 28 dní na dostatočné vyzretie betónu pre stavebné účely. V prípade záhradných domčekov s podlahovým „rebríkovým“ roštom, kde je váha rozložená na väčšiu plochu, by teoreticky stačilo 14 až 15 dní.
Aký má byť presah dosky?
Ide o pomerne komplikovanú otázku. Čím viac betón presahuje, tým väčšie riziko zatekania vody pod domček, na druhej strane, čím menší presah dosky, tým väčšie riziko odštiepenia z betónového okraja pri kotvení domčeka o dosku. Dlhší čas na tvrdnutie betónu (28 dní) môže v tomto prípade pomôcť. Stále však platí, že je potrebné starostlivo zvážiť body na fixáciu, aby sa doska zbytočne nepoškodila. Dobrým kompromisom môžu byť presahy dosky voči pôdorysu domčeka o 5cm po každej strane. To znamená, že napríklad pri pôdorysu stien domčeka 2,5 x 5m, doska bude mať 2,6 x 5,1m.
Je potrebné izolovať drevo domčeka od betónu a ako to najjednoduchšie urobiť?
Áno, domček treba izolovať. Betón prirodzene nasáva okolitú vlhkosť, čo môže byť pre drevo zdrojom vlhkosti. Ideálnym riešením je pokrytie celej dosky hydroizoláciou, najčastejšie asfaltovou. Ešte jednoduchšie, rýchlejšie a výrazne lacnejšie môžu byť asfaltové pásy. Jednoducho bežnú asfaltovú lepenku narežete na cca.10 cm široké pásy a podložíte pod hranoly už zmontovaného podlahového roštu. Podložený rošt kotvíte, kľudne, aj cez asfaltové pásy.
Aká je nezamŕzajúca hĺbka?
Tento údaj závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad zloženie podložia, alebo nadmorská výška danej lokality. V prípade kamenisteho podložia môže stačiť hĺbka 60 cm, pri štrkopieskoch 80 cm a pri íle až 120 cm. Najjednoduchšie je opýtať sa miestneho stavebníka alebo projektanta. Dôležité je mať na pamäti, že nezamŕzajúca hĺbka má fungovať ako guľa okolo bodu, ktorý má byť v nezamŕzajúcom prostredí. To znamená, že ak by niekto betónoval pätku do strmšieho svahu, mal by sa orientovať podľa nižšieho bodu budúcej pätky. O špecifikách vašej lokality bude mať isto dostatok informácii “lokálny” stavebník /projektant.
Ako ukotviť záhradný domček na betónovú dosku?
Najlepšie je upevniť záhradný domček na kovovú pätku/ kotvu, ktorá je osadená do dosky už pri zalievaní betónu. Ďalšou možnosťou je upevnenie domčeka do vyzretého betónu. Možností je viac, ako napríklad závitové tyče do chemickej kotvy alebo kovové uholníky na hmoždinky. Počet fixačných bodov a ich rozmiestnenie je vhodné konzultovať so statikom, ktorý má dostatočné informácie o mieste, kde chcete domček umiestniť. Tlaky na domček pri silnejšom vetre môžu byť pomerne veľké.
Je potrebné ošetriť povrch betónu?
Existujú rôzne nátery a ošetrenia betónu. Keď sme sa však na túto otázku opýtali stavebného projektanta či by ošetrenie betónu riešil pre jeho vlastný záhradný domček, odpovedal, že nie. Upozorňujeme, že sme žiadny obsiahlejší prieskum medzi projektantmi nerobili!
Do akých mrazov sa dá ešte betónovať?
Jednoduchým pravidlom je, že nesmie mrznúť. Existujú však bežne dostupné prípravky, ktoré umožňujú betónovanie aj v mrazoch, ak sa dodrží odporúčaný postup pre daný prípravok.
Betónové pätky
Môže ísť o jednoduchšie a lacnejšie riešenie oproti betónovej doske s podobnou životnosťou a stabilitou. Riešenie pomocou betónových pätiek je ideálne na miestach, kde by bola betónová doska ťažko realizovateľná. Napríklad umiestnenie domčeka na svahu alebo na nerovnom teréne. V podstate ide o zabetónované jamy, prípadne jamy so zabetónovanými kovovými pätkami alebo kotvami na uchytenie hranolov. Rovnako ako pri betónových doskách, aj pri pätkách platí požiadavka nezamŕzajúcej hĺbky. Prečo vlastne? Hlavným dôvodom je zabránenie pohybu pätiek (alebo základov) pri zamŕzaní a rozmrzaní pôdy. Počas jarného “odmäku” sa podložie dokáže zdvíhať a opäť klesať v rozsahu až niekoľkých centimetrov. Viete si teda predstaviť, ako by si Váš záhradný domček mohol na jar „zatancovať“?
Náklady na realizáciu sú úmerné počtu pätiek. Ich počet a rozmiestnenie musí stanoviť projektant alebo statik. Zrenie betónu betónových pätiek obvykle postačuje (minimálne) 48, ideálne však 72 hodín.
Máme pre vás jeden „zlepšovák“, ktorým je možné zredukovať celkový počet pätiek cca o 30 %. Vynechanie niektorých pätiek umožňujú tzv. preväzovacie hranole (hranole spájajúce rad zem.skrutiek / vrutov). Tým sa dá napríklad 4 potrebné pätky v rade zredukovať na 3. Opäť je potrebné, aby sa na to pozrel projektant, alebo statik. Lepšiu predstavu o čom hovorím získate, keď si pozriete schému našich najbežnejších roštov podlahy.
Zemné skrutky
Riešenie, ktoré je známe najmä tým, ktorí z dôvodu rôznych stavebno-územných obmedzení hľadajú možnosť, ako obísť charakter stavby pevne spojenej so zemou. Tu je potrebné overiť si legislatívu na príslušnom stavebnom úrade, respektíve u stavebného projektanta, ktorý rieši aj úradné povolenia.
V každom prípade ide o dobré riešenie, za predpokladu, že zvolíte: vhodné rozmiestnenie, vhodný počet skrutiek a ich parametre (veľkosť). Napríklad pre náš najčastejšie predávaný domček Papaya s pôdorysom 2,5 x 5 metrov je odporúčaná dĺžka skrutiek 90 cm. Rozhodne teda nejde o subtilné skrutky využívané napríklad pre stĺpiky pletivových plotov.
Zložité môže byť osadenie takto masívnych skrutiek do zeme. Ak je pôda sypká, piesočnatá, nemusí to byť žiadna veda. Osadzovali sme však aj skrutku do ílovitej pôdy a bola to výzva. Suchý íl dokáže byť tvrdý ako betón, a hoci sme dieru predvŕtali vrtákom dlhým až 65 cm, príliš sme si nepomohli. Skrutku sme dokázali zavŕtať iba po druhý závit. Na pokraji zúfalstva, keď sme to už chceli vzdať, niekoho napadlo naliať do predvŕtanej diery trochu vody. Zrazu išli skrutky do zeme ako po masle. Ani tento trik však nemusí fungovať na všetky podložia. V kamenistej pôde by voda nemusela pomôcť. V každom prípade môže byť istotou zavolať si profesionála so strojom, ktorý dokáže skrutky osadiť naozaj dobre a hlavne dostatočne presne (a kolmo). Tu je však potrebné dobre zvážiť náklady.
Zámková dlažba
Pre drevený záhradný domček ide v zásade o pevný a väčšinou dostatočne rovný povrch. Jedinou nevýhodou môže byť to, že upevnenie záhradného domčeka do zámkovej dlažby (bez ohľadu na to, či má „kocka“ 10 x 20 alebo 40 x 40 cm) nemusí byť postačujúce. Jednoducho povedané, váha „kociek“ (voľne uložených do štrku), ktoré držia domček, pravdepodobne nebude taká, aby odolala silnejšiemu vetru. Tu môže byť riešením vybrať časť dlažby v miestach, kde chcete domček ukotviť, a vytvoriť tam v podstate betónovú pätku. Počet upevňovacích bodov by bolo najlepšie konzultovať so stavebným projektantom. Napríklad, pre náš menší domček Myrta s pôdorysom 1,25 x 2,5 m by malo stačiť 6 upevňovacích bodov (v rohoch a v strede dlhšej strany). Pre väčší záhradný domček 2,5 x 5 m (náš Papaya, Mango alebo napríklad Rozmarín), bude potrebné viac upevňovacích bodov.
Často býva plocha zámkovej dlažby pri rodinných domoch mierne sklonená. Rozhodne sa tento faktor neoplatí podceniť a riešiť ho až „keď na to príde“. Tento malý detail môže výrazne skomplikovať snahu vyrovnať podlahový rošt domčeka. Ak by ste si vybrali záhradný domček bez podlahy (čo znamená, že by ste riešili iba obvodové steny domčeka), situácia je jednoduchšia. Ale ani v tomto prípade to nemusí byť „lusknutím prsta“. S vyrovnaním podkladu pod domček sa niekedy jednoducho treba pohrať, vynahradí sa Vám to pri jednoduchom stavaní so solídnejším výsledkom.
Štrkové lôžko
Ide o jednoznačne najlacnejšie riešenie s viacerými výhodami, ale aj nevýhodami. V podstate ide o veľmi plytký „bazénik“ s hĺbkou približne 10 - 15 cm a rozmermi podľa pôdorysu záhradného domčeka plus presah, povedzme 10 cm na každej strane. Dno bazénika stačí nahrubo vyrovnať. Osvedčilo sa nám aj bazénik vystlať stavebnou netkanou geotextíliou (často ju možno kúpiť na mieru, takže nemusíte kupovať celé balenie). Následne sa pripravený bazénik vyplní štrkom. Podľa niektorých projektantov je potrebné toto štrkové lôžko zhutniť vibračnou doskou (väčšinou sa zmestí do kufra osobného auta a možno ju bežne požičať v požičovniach náradia).
Určitou „nadstavbou“ môže byť bodovo rozmiestnená betónová dlažba, ktorá podloží a nadvihne celý rošt podlahy. Tým sa zaistí vetranie dreva aj zospodu, čo rozhodne zvyšuje životnosť celého záhradného domčeka. Body pre umiestnenie dlažby môžete nájsť pre každý domček TU.
Jednou z mála, ale zásadných nevýhod je, že záhradný domček je na takomto štrkovom lôžku len položený. Žiaden z projektantov, ktorých sme sa na toto riešenie pýtali, štrkové lôžko neodporúčal. Všetci bez výnimky zdôrazňovali potrebu fixovania akéhokoľvek záhradného domčeka do zeme. Je to teda čisto na zodpovednosti tých, ktorí sa takto rozhodnú. Určite je dobré zvážiť poveternostné podmienky priamo na mieste, kde bude záhradný domček stáť.
Aby to však nevyznelo negatívne s otázkou, prečo teda štrk vôbec spomíname? Faktom je, že rovnakým spôsobom si takto „uložili“ svoj drevený záhradný domček už stovky klientov. A zatiaľ sme nedostali ani jednu informáciu o tom, že by s tým za tie roky mali nejaký problém. Praktickým riešením pre toto riešenie môže byť kombinácia štrkového lôžka s potrebným počtom betónových pätiek, ku ktorým sa domček pripevní. Potrebný počet a rozmiestnenie by bolo opäť vhodné prekonzultovať s projektantom. Stále to však môže byť jedno z najlacnejších a zároveň funkčných riešení.
5 tipov od našich zákazníkov
- Rozhodne na vyrovnanie dna bazénika nepoužívajte nakyprenú zeminu. Radšej nech je na dne pár nerovností, ktoré ľahko vyrovná štrk. Nakyprená zemina sa pod váhou domčeka môže “sadať”.
- Štrk, alebo lepšie povedané, makadam (teda drvený kameň), je vhodný materiál na vyplnenie bazénika. Ani piesok, ani riečny oblý štrk nie sú úplne vhodné.
- Hrúbku makadamu (frakciu) zvoľte tak, aby sa vám s kameňom dobre pracovalo – vyrovnávalo a zároveň aby sa kamene do seba dobre „zazubili“. Dobrú skúsenosť máme s frakciou frakciou približne 1 cm.
- POZOR, aby ste z bazénika skutočne nespravili bazén. Ak býva váš pozemok pravidelne podmáčaný alebo Vám (napríklad kvôli ílu) stojí na pozemku voda dlho po daždi, zvážte pod záhradný domček iný typ podkladu.
- Podobné riziko vzniká, ak je miesto určené pre záhradný domček oproti okolitému terénu v dolinke, kam môže počas dažďov stekať voda z okolia.
Na záver článku o podkladoch pre drevený záhradný domček máme ešte jednu radu, vyplývajúcu z našich skúseností: Ak práve nemáte kopu voľného času, vždy sa nakoniec oplatí využiť na čo najviac prác mechanizmy na to určené. Už aj malé bagre majú rôzne nadstavce, vrátane vrtáka do zeme.